:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C rozproszone chmury

Informacja prasowa z dn. 06.12.2017 r. nr 38/17 Piaseczno zwiększa wydatki na przedszkolaki

Przedszkola, Informacja prasowa 38/17 Piaseczno zwiększa wydatki przedszkolaki - zdjęcie, fotografia

Otrzymaliśmy dzisiaj na naszą pocztę Informację prasową z Urzędu Gminy W Piasecznie

Wbrew rozpowszechnianym przez niektórych właścicieli prywatnych placówek opiniom, Gmina Piaseczno nie oszczędza na przedszkolakach. Jest wręcz przeciwnie.
Na opieką przedszkolną gmina przeznacza rocznie około 50 mln zł, z czego dotacja z budżetu państwa wynosi jedynie niecałe 5 mln zł.

Kwota dotacji na przedszkola prywatne w gminie Piaseczno stale wzrasta:
• W 2016 r – gmina wypłaciła prywatnym przedszkolom „upublicznionym” i niepublicznym kwotę około 33 mln zł;
• W 2017 kwota ta będzie wynosiła około 38 mln zł;
• w roku 2018 zaplanowana kwota to około 40 mln zł.
Rośnie również wysokość miesięcznej kwoty dotacji na każde dziecko przedszkolne. Jej wysokość zależy od tego czy jest to przedszkole publiczne czy niepubliczne i wynosi 100% lub 75% wyliczonej, na podstawie przepisów, kwoty na jednego przedszkolaka przebywającego w przedszkolu gminnym.

W 2016 r. było to średnio 917,45 zł a w 2017 r. – 960,23 zł (przy dotacji 100%)
Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące naliczania dotacji dla prywatnych przedszkoli. Wcześniej kwota wyliczana była co miesiąc, obecnie wyliczana jest na początku roku kalendarzowego, a potem dwukrotnie (w marcu i październiku) jest aktualizowana.
Przy rozliczeniu listopadowym, w wyniku aktualizacji, kwoty dotacji zostały pomniejszone o nadpłacone środki w okresie od stycznia do października. To właśnie rozliczenie nadpłaty wywołało wątpliwości właścicieli przedszkoli, które staramy się im wyjaśnić.
Jest to wyjątkowa sytuacja, wynikająca z przepisów i nie oznacza, że kolejne wypłaty będą niższe. Wyjaśnialiśmy już tę kwestię na dwóch spotkaniach z przedstawicielami prywatnych przedszkoli.

Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję o sytuacji przedszkoli „upublicznionych” i niepublicznych.

Nie mamy przesłanek aby sądzić że prowadzenie przedszkoli przestało być nagle atrakcyjne gdyż wciąż rejestrujemy nowe placówki. Od 2010 roku w Gminie Piaseczno działalność zakończyło 9 przedszkoli, a w tym samym czasie zarejestrowano 33 nowe placówki.
Gmina chcąc sprostać oczekiwaniom mieszkańców sukcesywnie modernizuje swoje placówki i poszerza ofertę przedszkoli gminnych. W roku 2017 otwarta została nowa fila przedszkola przy ul. Nadarzyńskiej do której przyjęta została około setka przedszkolaków. Obecnie trwa budowa Centrum Edukacyjno Multimedialnego, gdzie przewidziane jest nowe przedszkole na 250 miejsc.

Cenimy współpracę z właścicielami przedszkoli prywatnych, gdyż dzięki nim oferta przedszkolna jest uzupełniona i pozwala samorządowi w sposób zadawalający wywiązać ze swojego zadania. Planujemy organizację kolejnych spotkań z przedstawicielami prywatnych przedszkoli w celu wyjaśnienia powstałych wątpliwości, nie uważamy jednak aby blokowanie ulic i paraliżowanie komunikacji w mieście a także wrogie nastawienie do urzędników pomagało w rozwiązywaniu sporów.

https://piaseczno.eu/piaseczno-zwieksza-wydatki-na-przedszkolaki/

 

 

Informacja prasowa z dn. 06.12.2017 r. nr 38/17 Piaseczno zwiększa wydatki na przedszkolaki komentarze opinie

  • Mariusz 2017-12-06 21:24:54

    Publiczne i Niepubliczne Przedszkola w Piasecznie W odpowiedzi na informację prasową z dnia 6.12.2017r. Nr 38/17 Urzędnicy państwowi są powołani po to, aby stać na straży prawa, nie dozwolone jest łamanie przepisów. My nie kwestionujemy Waszych wydatków przeznaczonych na gminne i prywatne przedszkola. To Wasze zadania gminne! Mieszkańcy muszą widzieć, że jesteśmy jedną z gmin, do której rocznie przybywa około 1000 dzieci z całej Polski, stąd wzrost środków na oświatę przedszkolną. Jeszcze raz oświadczamy, że Gmina błędnie wylicza dotację, nie wliczając wszystkich wydatków bieżących, które ponosi z tytułu utrzymania własnych placówek. Jeszcze raz apelujemy do Gminy Piaseczno do natychmiastowego przeliczenia wszystkich wydatków bieżących oraz tych ukrytych pod innymi paragrafami i wypłacenia zaległej dotacji. Szanowna Pani Burmistrz! Nie uważamy, aby blokowanie ulic i paraliżowanie komunikacji w mieście było niewłaściwym działaniem, bo sama Pani widzi, że jest to jedyny sposób, aby Urząd chciał z nami rozmawiać. Zapewniamy Panią, że nie jesteśmy wrogo nastawieni do urzędników, a to właśnie z Pani ust padło stwierdzenie, że radni nas nie lubią. Doceniamy chęć nawiązania współpracy z naszymi placówkami, ale jednocześnie liczymy na merytoryczne spotkania.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl