:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Gmina Tarczyn

Tarczyn, Gmina Tarczyn informacje i mapa | iTVPiaseczno.pl  - herb Tarczyn

Tarczyn to niezwykle przyjazna i urokliwa gmina, łącząca w sobie standardy nowoczesności i kultywację wspaniałych tradycji , usytuowana przy głównych trasach komunikacyjnych – blisko Warszawy i największego w Polsce lotniska im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu.

Posiadamy świetne warunki do hipoterapii, uprawiania jeździectwa, turystyki rowerowej i wędkarstwa. W tutejszych gospodarstwach i ośrodkach agroturystycznych można też skosztować pysznych specjałów tradycyjnej staropolskiej kuchni oraz produktów regionalnych. Innymi atutami miejscowych terenów są, m.in. piękne lasy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i unikalne ekosystemy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Wieloletnia tradycja ogrodnicza sprawia, że tarczyńskie sady przewodzą w produkcji najdorodniejszych owoców w okolicy. Wielu koneserów delektuje się przepysznymi jabłkami, gruszkami oraz najbardziej znanymi ze swego wyjątkowego smaku czereśniami. To tajemnica miejscowego mikroklimatu, czystego środowiska, a przede wszystkim wiedza naszych sadowników, podparta nowoczesnymi metodami produkcyjnymi.

Zwiedzający gminę mają też okazję podziwiać wspaniałe zabytki. W centrum Tarczyna wznoszą się gotyckie mury XVI-wiecznej świątyni pw. św. Mikołaja. Cennym obiektem architektury jest również modrzewiowy kościółek w m. Rembertów, zbudowany w XVIII w. Jednym z ostatnich ocalałych zabytków kolejnictwa wąskotorowego w Polsce i w Europie jest kolej dojazdowa z końca XIX wieku, która sezonowo przewozi wielu turystów.

Na przestrzeni lat Tarczyn przyciągał niezwykłych ludzi. Wśród nich była np. Irena Sendler, mieszkanka miejscowości w latach międzywojennych, legendarna patriotka, która podczas II wojny światowej uratowała z getta warszawskiego ok. 2500 dzieci żydowskich, odznaczona m.in. Orderem Orła Białego i medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

W Tarczynie corocznie odbywa się międzynarodowa gala kickboxingu, w czasie której rywalizują najlepsi sportowcy w tej dziedzinie z całego świata! Inną dużą imprezą sportową w gminie jest Półmaraton Tarczyński, goszczący co roku ok. tysiąca uczestników (www.polmaraton-tarczyn.pl).

O tym, że gmina Tarczyn jest idealnym miejscem dla inwestorów przekonało się wiele firm, które tu zainwestowały. Na obszarze gminy znajdują się bowiem bardzo atrakcyjne tereny, przeznaczone m.in. pod zabudowę mieszkaniową. Z racji rolniczego charakteru gminy, mile widziane są tu także małe i średnie przedsiębiorstwa branży przetwórstwa spożywczego.

Za ciągły, dynamiczny rozwój, za realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych i projektów szkoleniowych, poszanowanie dla ekologii, dbałość o rozwój mieszkańców (w zakresie kultury, oświaty, zdrowia, sportu, komunikacji i bezpieczeństwa) oraz za przyjazne nastawienie wobec inwestorów gmina Tarczyn otrzymała szereg wyróżnień na arenie ogólnopolskiej i regionalnej.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej naturalnie atrakcyjnej gminy!