:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Jak czyścić plisy?

Pewnie wielu z was nie raz, nie dwa zastanawiało się czy warto kupić plisy? Plisy są niezwykle estetyczną i funkcjonalną aranżacją okienną. Ich specyficzna konstrukcja może jednak wymagać większego zaangażowania w dbanie o ich stan. Tak jak każą osłonę, trzeba utrzymywać je w czystości. Jak skutecznie i poprawnie to robić?

Oczyszczanie z kurzu

Większość plis wykonana jest z delikatnych materiałów, ale są one impregnowane. Dzięki temu kurz i zabrudzenia nie wnikają w tkaninę tak łatwo. Takie zabezpieczenie jest konieczne, ponieważ liczne zagięcia w tym charakterystycznym harmonijkowym układzie, z pewnością gromadziłyby ogromne ilości kurzu. Do regularnego oczyszczania w zupełności wystarczy więc piórkowa miotełka lub ściereczka z mikrofibry. Ocierając plisę, należy robić to delikatnie i spokojnie.

Pranie

Materiałowe plisy można prać (o ile producent nie twierdzi inaczej). Najlepiej robić to w wannie. W tym celu należy wypełnić ją zimną wodą (max 30°C) i dodać do niej płynu do płukania delikatnych tkanin lub szarego mydła. Wymontowany materiał plisy jedynie wkłada się do wody – jest zbyt delikatna, by ją stricte prać. Nie wolno więc jej pocierać żadnymi szczotkami czy ścierkami, ugniatać ani wyciskać. Po kilku godzinach namaczania, wystarczy ją delikatnie opłukać zimną wodą. Po odsączeniu nadmiaru wody, w celu wysuszenia należy powiesić ją na oknie i złożyć. Nie wolno jej wyżymać ani wyciskać! By nie zniszczyć materiału, pranie powinno się wykonywać raz na 2-3 lata, nie częściej.

Konserwacja

W pewnych wypadkach losowych, a także po prosty od czasu do czasu może być jednak potrzebne porządniejsze oczyszczenie materiału. W tym celu należy po prostu zawieźć plisę do specjalnego salonu i oddać ją w ręce specjalistów. Tam zostanie wyczyszczona za pomocą pary wodnej lub ultradźwięków. Niektórzy producenci plis oferują swoim klientom czyszczenie, a także naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Dbanie o plisy okazuje się nie być tak trudnym, jak się wydaje. Warto o tym wiedzieć, ponieważ zadbana plisa posłuży nam znacznie dłużej i będzie nas cieszyć swoim pięknym, oryginalnym wyglądem.

Jak czyścić plisy? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl