:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C słabe, przelotne opady deszczu

1 Listopada, Dzień Wszystkich Świętych

Cmentarz rzymskokatolicki w Piasecznie – cmentarz miejscowej parafii pod wezwaniem św. Anny. Został założony na przełomie XVIII i XIX wieku na terenach podmiejskich ówczesnego Piaseczna. Wcześniej zmarli byli grzebani w pobliżu kościoła parafialnego. Pierwszych pochówków dokonano w 1794 roku po bitwie pod Gołkowem.

Na cmentarzu zachowały się nagrobki pochodzące z początku XIX wieku. Znajdują się też na nim mogiły powstańców styczniowych i poległych w czasie II wojny światowej. Na cmentarzu stoi ustawiony w 1993 pomnik ku czci zamordowanych w Katyniu.

W grudniu 1999 roku z inicjatywy obywatelskiej został powołany Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, podejmując wpierw prace porządkowe wywożąc 26 kontenerów zgromadzonych przez dziesięciolecia skompostowanych śmieci, później zostały utwardzone wszystkie alejki kostką brukową, wycięto sukcesywnie ponad 150 starych i chorych drzew czyniących duże szkody w cmentarnych naniesieniach. Wykonano oświetlenie alei głównej.

W następnej kolejności w 2011 roku Komitet przystąpił do budowy całkowicie nowego ogrodzenia z cegły klinkierowej z zachowaniem stylistyki ściany frontowej od ulicy Kościuszki z zabytkową bramą główną i częściowym użyciem starej cegły nadającej się do ponownego użycia i ze znacznym udziałem finansowym parafii.

Równolegle z pracami porządkowymi podjęto prace renowacyjne starych, zabytkowych pomników nagrobnych, które prowadzone są sukcesywnie w miarę pozyskiwanych środków pochodzących głównie z corocznie prowadzonych kwest, doraźnego wspomagania władz miasta i prywatnych darczyńców.

Wszystkie prace podjęte przez Społeczny Komitet prowadzone są pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Włodzimierz i Ewa Bagieńscy: Cmentarz parafialny w Piasecznie. Piaseczno: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, 2008

1 Listopada, Dzień Wszystkich Świętych komentarze opinie

  • Jan Walczak 2017-11-12 11:08:17

    Jak mam otworzyć wideo z uroczystości 11 Listopada?

Dodajesz jako: Zaloguj się