:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

O takim jednym co chciał zostać detektywem.

| Gdzie: Dom Kultury Piaseczno


W Domu Kultury w Piasecznie miał miejsce wyjątkowy seans filmowy pt. „Młody Sherlock Holmes” w reżyserii Bustera Keatona z 1924 roku. Podczas filmu była prezentowana muzyka na żywo z wyjątkowymi tekstami i dubbingiem. Przez czterdzieści cztery minuty trwania filmu, mogliśmy poczuć klimat ubiegłego stulecia.

O dobrą oprawę muzyczną i bardzo śmieszne teksty zadbał zespół - „Niemy Movie”w składzie: Maciek Więckowski aktor oraz Wojtek Błażejczyk gitara, Jakub Bruszewski gitara basowa, Maciek Zych saksofon i Janek Jędrzejczyk instrumenty klawiszowe. Na samym początku Maciek Więckowski podkreślił, że we wrześniu będziemy mogli ich kolejny raz zobaczyć. Zaraz po wystąpieniu, zaczęliśmy naszą podróż w świat filmu i kinematografii.
Film opowiada historię o kinooperatorze, którego największym marzeniem jest zostanie detektywem. Kiedy ma tylko czas, to czyta książki o tej tematyce. Dodatkowo podkochuje się w pewnej pięknej dziewczynie, która, jak to bywa w takich scenariuszach, ma drugiego adoratora. Ten nieuczciwie walczy o jej względy, kradnąc ojcu dziewczyny zegarek. Czarny charakter wrabia w to naszego młodego bohatera, w konsekwencji młoda panna nie chce go znać. Po tej całej awanturze kinooperator wraca do pracy. Jest przybity, zmęczony. Gdy nagle zasypia, staje się w swoim śnie legendarnym detektywem. Co ciekawe musi wyjaśnić taką samą sprawę.
Przez cały film nie brakowało śmiechów i chichotów płynących z sali. Spowodowały to wyjątkowo dobrze dobrane teksty. Warto też podkreślić brawurową grę Maćka Więckowskiego, który do każdej filmowej postaci dobierał odpowiednio inną modulację głosu. Robiło to niesamowity klimat.
Frekwencja była bardzo dobra. Kiedy rozmawiałem ze stałymi bywalcami wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, to podkreślali, że po raz pierwszy przybyło tak dużo dzieci i młodzieży na seans filmowy. To pokazuje, że nasza piaseczyńska młodzież jest bardzo ciekawa i chce poznawać początki kinematografii. Efekty specjalne ujęte w filmie, jak na lata 20-te XX w. były bardzo dobre, mogliśmy choćby zobaczyć pierwsze nagrania scen pościgowych z samochodami, bez których dzisiejsze kino nie mogły by się obyć. Był to też bardzo dobry materiał edukacyjny o wyjątkowości początków kinematografii. Wielkie brawa dla organizatorów z Domu Kultury i zespołu „Niemy Movie”.
Autor: Krzysztof Mogilski
Foto: Niemy Movie

O takim jednym co chciał zostać detektywem. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl