:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C rozproszone chmury

Wyjątkowa wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie na ogrodzeniu PWPW

Wystawy, Wyjątkowa wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie ogrodzeniu - zdjęcie, fotografia

"Niemieccy kaci - polskie ofiary" - to tytuł wystawy koloryzowanych zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego, które zawisły na historycznym ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Ekspozycja upamiętnia 73. rocznicę wybuchu walk powstańców i pokazuje ich przebieg, a także ofiary, zbrodniarzy wojennych oraz życie warszawiaków w tamtym czasie. Wystawa łączy historię i nowoczesność dzięki wykorzystaniu aplikacji na systemy operacyjne do smartfonów.

W piątek 28 lipca wystawa została oficjalnie otwarta.

 

"To unikalna ekspozycja. 66 koloryzowanych fotografii o wielkości 2x3 m, z których każda symbolizuje Powstanie Warszawskie, zostało zawieszonych na historycznym ogrodzeniu, pamiętającym obronę Reduty PWPW; w niektórych miejscach można jeszcze dostrzec przestrzeliny z okresu walk" - powiedział Piotr Woyciechowski, prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

 

"PWPW jest instytucją o prawie 100-letniej historii; powstała 2,5 miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. Wytwórnia jest i zawsze była ściśle związana z odradzającą się państwowością polską. Była związana z Warszawą, to tutaj, w kompleksie Sanguszki, udostępniano we wrześniu 1939 r. liczne schrony dla ludności cywilnej podczas bombardowań niemieckich. Najważniejszy epizod to obrona budynków PWPW w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego, które przeszły do historii jako obrona Reduty PWPW" - wyjaśnił prezes.

 

Jak dodał, wystawa wpisuje się w misję Wytwórni. "Istnieje nieprawdopodobne zakłamanie na Zachodzie dotyczące historii Polaków w trakcie II wojny światowej. To jeden ze skromnych elementów próby prostowania naszej historii i dedykowania jej także turystom, którzy odwiedzają Warszawę - powiedział prezes Woyciechowski. - To odpowiedź na obecną sytuację pewnego hejtu i kłamliwej propagandy, z którą Polska i Polacy spotykają się, jeżeli chodzi o ich udział w II wojnie światowej, w szczególności pod nazwą polskie obozy śmierci bądź inkryminowanie takich pomówień, jak udział Polaków czy AK w tzw. holokauście" - dodał.

 

Wystawa, a także towarzysząca jej aplikacja o nazwie "Reduta PWPW", dostępne są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. "Na planszach zostały zainstalowane tzw. beacony - niewielkie nadajniki sygnału radiowego. Po wgraniu do urządzenia przenośnego aplikacji, można uzyskać szersze informacje na temat poszczególnych zdjęć i Powstania Warszawskiego" - wyjaśnił Marcin Pachacz z firmy BlueBeacon.

 

Aplikacja jest skierowana do wszystkich użytkowników, mogą z niej korzystać również osoby niedowidzące i niesłyszące, ponieważ umożliwia powiększanie tekstu, a także ma zbudowany moduł lektora. "Możemy sprawdzić kierunek zwiedzania, a poprzez wybranie odpowiedniego artykułu możemy uzupełnić cały kontent i poszerzyć zwiedzanie o dodatkowe informacje" - wyjaśnił Pachacz.

 

Wystawę można oglądać przez najbliższe 3 miesiące na ogrodzeniu PWPW, okalającego budynki Wytwórni przy ulicach: Sanguszki, Zakroczymskiej, Rybaki i Wójtowskiej.

 

Materiał powstał we współpracy z PWPW.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAPWyjątkowa wystawa upamiętniająca Powstanie Warszawskie na ogrodzeniu PWPW komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl