:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Przygotowanie samochodu do sezonu letniego

Motoryzacja, Przygotowanie samochodu sezonu letniego - zdjęcie, fotografia

Nadejście wiosny to idealny moment na zadbanie o samochód po trudnych zimowych miesiącach. Odpowiednie zabiegi pozwolą oczyścić pojazd z zimowych zanieczyszczeń, takich jak sól drogowa i przedłużyć jego żywotność. Ważną kwestią jest również przygotowanie go na zupełnie inne warunki panujące na polskich drogach wiosną i latem, co pozwoli zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Gruntowne mycie

Zima nie sprzyja myciu samochodu, dlatego przygotowania do wiosny warto zacząć od tego zabiegu i umyć karoserię i podwozie. W przypadku karoserii należy zacząć od dokładnego opłukania auta wodą z węża lub myjki wysokociśnieniowej. Pozwoli to na usunięcie piasku, soli i innych zabrudzeń, które mogłyby porysować lakier. Miejscami szczególnie zabrudzonymi są nadkola. Kolejnym etapem jest mycie za pomocą szamponu i szczotki. Na koniec warto nawoskować lakier, co zapewni połysk i warstwę ochronną dla lakieru. Nie należy zapominać o pomijanym przez niektórych kierowców czyszczeniu podwozia, to właśnie pod samochodem gromadzi się najwięcej soli drogowej i innych zanieczyszczeń. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Klimatyzacja i sprawdzenie płynów

Regularnie co rok lub dwa lata powinno się dokonywać przeglądu klimatyzacji w serwisie. Wiosna jest bardzo dobrym okresem na taki przegląd, ponieważ w zimie nie była ona często używana. Przede wszystkim należy sprawdzić stan urządzenia i ilość czynnika chłodzącego. Innym ważnym elementem przeglądu klimatyzacji jest sprawdzenie, czy konieczne jest jej odgrzybienie. Jest to miejsce, w którym, szczególnie przy braku odpowiedniej pielęgnacji, chętnie rozwijają się bakterie i grzyby. Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest również sprawdzenie stanu i poziomu płynów w samochodzie i ewentualna wymiana. Najważniejsze to olej silnikowy, płyn chłodniczy i hamulcowy, ich zły stan może doprowadzić do awarii lub nawet być zagrożeniem dla bezpieczeństwa podczas jazdy.
 

Wymiana opon na letnie

Najważniejszym elementem przygotowań na sezon letni jest wymiana opon z zimowych na letnie. Przyjęło się, że powinno się wymieniać opony, kiedy średnie temperatury ustabilizują się w na poziomie 7°C i wyższym. Powodem dla tej zmiany jest lepsza przyczepność i krótsza droga hamowania tych opon podczas dodatnich temperatur, co przekłada się na znaczną poprawę bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów. Te właściwości wynikają z twardszej mieszanki, z której zrobione są letnie opony oraz z bardziej płytkiego bieżnika zapewniającego większą powierzchnię styku z jezdnią. Sezonowa wymiana opon często oznacza duże kolejki w warsztatach, ponieważ wielu kierowców zostawia jej wykonanie na ostatnią chwilę. Do tego dochodzi kwestia kupna odpowiednich opon. Dlatego warto dobrze zaplanować całą wymianę, aby przebiegła ona jak najbardziej sprawnie i możliwe było uniknięcie kolejek. Bardzo dobrą alternatywą w tej sytuacji może być dostawa z montażem, polega ona na zamówieniu opon przez internet i jednoczesnym zarezerwowaniu terminu ich wymiany w jednym ze współpracujących warsztatów. Opony zostaną dostarczone bezpośrednio do warsztatu, klient musi tylko pojawić się w nim o umówionej godzinie.

 

Przygotowanie samochodu do sezonu letniego komentarze opinie

  • gość 2018-04-17 20:42:51

    Lakierowi też warto się lepiej po zimie przyjrzeć bo jak auto stoi pod chmurką to najczęściej wymaga jednak regeneracji, ja sobie już w chemiczna-hurtownia zamówiłem już szampon z woskiem i parę bajerów do pielęgnacji auta, trzeba teraz tylko trochę czasu znaleźć i porządnie przy aucie popracować

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl