:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe, przelotne opady deszczu

Poznaj projekty z budżetu obywatelskiego

Urzędy i Instytucje , Poznaj projekty budżetu obywatelskiego - zdjęcie, fotografia

Szanowni Państwo, poniżej umieszczamy informację prasową na temat listy projektów z budżetu obywatelskiego, które przeszły weryfikację i wkrótce zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Piaseczna.

Z dniem 31 lipca zakończyła się weryfikacja projektów do Budżetu Obywatelskiego. Już we wrześniu pomysły zgłoszone przez mieszkańców zostaną poddane pod powszechne głosowanie. Zachęcamy do zapoznania się z listą dopuszczonych projektów i do dyskusji nad tym, które z nich powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku.

 

W okresie od 8 maja do 11 czerwca zgłoszono łącznie 62 projekty, z których 34 przeszły pozytywną weryfikację. Większość projektów (82%) zgłoszono za pomocą internetowego systemu piaseczno.budzet-obywatelski.org. Pozostałe zostały złożone na papierowych formularzach.

 

Głosowanie odbędzie się w oparciu o podział miasta na poszczególne obszary terytorialne. Każdy mieszkaniec Piaseczna będzie mógł zagłosować w jednym, wybranym obszarze terytorialnym.

Mapa obszarów wygląda następująco: 

 

 

Niestety, nie we wszystkich obszarach terytorialnych zgłoszono wystarczającą liczbę projektów, aby głosowanie się odbyło (szacunkowy koszt realizacji projektów był niższy niż kwota przeznaczona na dany obszar). Dlatego pomysłodawcy, którzy zgłosili projekty w obszarach Piaseczno Północ oraz Piaseczno Centrum I już dziś mogą cieszyć się, że ich projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Poniżej znajduje się lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie na rok 2018, wraz z komentarzami Pomysłodawców:

 

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

 

Miejski tor modelarski off-road dla modeli skali 1:10

W Piasecznie brak jest ogolnie dostepnego toru dla modeli zdalnie sterowanych który w przypadku Wodzisławia Śląskiego jest częscią Rodzinnego Parku Rozrywki. Posiadanie takiego obiektu powiększyło by możliwości rodzinnego spędzania wolnego czasu oraz podniosło by prestiż Gminy - szczególnie, ze w centralnej Polsce nie ma podobnej klasy obiektu do zawodów RC.

 

Zajęcia z akrobatyki dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 13 lat

Zajęcia z akrobatyki są uzupełnieniem zajęć z wychowania fizycznego w szkole oraz mają na celu zachęcenie dzieci i młodzież do aktywnych form spędzania wolnego czasu. Projekt zakłada 90min ćwiczeń, jeden raz w tygodniu, przez 10 miesięcy, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń, prowadzonych przez wykwalifikowany personel. Projekt obejmuje uruchomienie 2 grup treningowych po 10 osób.

 

MamBox - ławka do karmienia i przewijania niemowląt

Specjalna ławka z zadaszeniem oraz przewijakiem posadowiona w Parku Zachodnim, Parku Miejskim oraz na Górkach Szymona, Stadionie Miejskim, Rynku/Skwerze Kisiela zapewniająca intymne miejsce do karmienia niemowlaków oraz ze stanowiskiem do przewijania niemowląt. Zadaszenie zapewnia osłonę przed słońcem a wraz ze ściankami bocznymi tworzy zaciszne miejsce do opieki nad dzieckiem.

 

Projekt Sonda

Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania przedmiotami ścisłymi i poszerzanie wiedzy technicznej młodzieży. Miałby on formę zajęć ogólnodostępnych, na których uczestnicy budowaliby wymyślone przez siebie urządzenie pod okiem nauczyciela/specjalisty. W trakcie prac wykorzystywany byłby możliwie największy zakres wiedzy z przedmiotów ścisłych nauczanych w szkołach.

 

Organizacja pikniku rodzinnego. Turniej Piłki Nożnej dla dzieci Mini Mistrzostwa Świata 2018.

Piłka Nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową, kontakt z nią miało prawie każde dziecko. W roku 2018 odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji, w których najprawdopodobniej wystąpi reprezentacja Polski. Połączenie dwudniowego turnieju piłki nożnej wraz z piknikiem rodzinnym na pewno będzie się cieszyć dużą popularnością wśród mieszkańców Piaseczna.

 

W drodze do III ligi - profesjonalne wyposażenie Stadionu Miejskiego przy ul. 1-maja 16 w Piasecznie

Infrastruktura na Stadionie Miejskim w Piasecznie z roku na rok jest coraz lepsza. Środowisko sportowe korzystające z tego obiektu dostrzega potrzebę zakupu, instalacji dodatkowego wyposażenia, które pomoże zawodnikom trenującym na tym obiekcie . Dwie dodatkowe szatnie ( kontenery ). Zakup profesjonalnej kamery do nagrywania wydarzeń sportowych oraz przyrządów do pomiaru szybkości.

 

"Pies w mieście Piasecznie"

Celem projektu jest zwrócenie uwagi i skłonienie mieszkańców do odpowiedzialności za zachowanie czystości (sprzątanie po swoich pupilach) w mieście Piasecznie.

 

Bezpieczne przejścia dla pieszych w Piasecznie - aktywne "kocie oczy"

Projekt zakłada wprowadzenie w CAŁYM mieście na KILKUNASTU najbardziej ruchliwych przejściach dla pieszych AKTYWNYCH 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok PULSACYJNYCH "kocich oczu" wtopionych w powierzchnię drogi, które zwrócą uwagę kierowców na pieszych (dzieci, młodzież, seniorów, itd.), zwiększą bezpieczeństwo oraz wygodę korzystania z pasów dla pieszych. Zadbajmy o nas i nasze bezpieczeństwo!

 

Bal Seniorów z DJ Wiką - Łączymy pokolenia

Impreza taneczna z muzyką lat 60-tych, 70-tych, 80-tych oraz z udziałem gwiazdy imprez międzypokoleniowych - DJ -Wika, która jest główną artystką dorocznej Warszawskiej Parady Seniorów, wielu imprez międzypokoleniowych. DJ Wika to kolorowy wulkan energii i rozgrzewający nie tylko publiczność 60+, ale posiada magnetyczną siłę przyciągania młodych ludzi, czego wyrazem jest udział w weselach.

 

Piaseczyńska Orkiestra Dęta- muzyczną wizytówką Piaseczna

Zakup jednakowego ubioru dla członków Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej oraz doposażenie w niezbędne instrumenty.

 

Sztuka w przestrzeni miejskiej - mural na ul. Zgody

Projekt polega na wykonaniu artystycznego muralu na ścianie sąsiadującej z parkingiem na ul. Zgody.

 

Komputer, Internet 40+ to dziecinnie proste

Kursy komputerowe (dedykowane osobom 40+) dla osób, które chciałyby się nauczyć od podstaw komputera i internetu. Zajęcia dla grup 5-8 osób.

 

 

 

PROJEKTY DLA OBSZARU PIASECZNO POŁUDNIE

 

Budowa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Gwalberta w Piasecznie

Pomiędzy ul. Anhellego i ul. Północną w Piasecznie istnieje ciąg pieszo-rowerowy noszący nazwę, jako ul. Gwalberta. Obecnie jest on nieutwardzony. Ze względu na to, że wskazana ścieżka jest często użytkowana chociażby przez dzieci idące do szkoły warto w ramach budżetu obywatelskiego podać pod głosowanie potrzebę jego utwardzenia.

 

Nowe ławki i kosze uliczne na terenie Zalesia Dolnego

Zalesie Dolne to piękna okolica dla mieszkańców Piaseczna i Zalesia na codzienne spacery i przejażdżki rowerowe. Projekt obejmuje zamontowanie dodatkowych ławek na al. Pokoju a także zwiększenie liczby publicznych koszy chodnikowych na spacerowych ulicach Zalesia Dolnego w celu zwiększenia komfortu dla osób spacerujących oraz zapewnienia większej czystości.

 

Budowa chodnika wzdłuż ulicy Żółkiewskiego

Budowa chodnika wzdłuż ul. Żółkiewskiego o szerokości 1.5m i długości 370m po dowolnej stronie jezdni (parametry techniczne). Od ulicy Pomorskiej po lewej stronie wzdłuż ul. Żółkiewskiego istnieje około 10 metrowy odcinek wąskiego chodnika, z prawej i lewej strony do skrzyżowania z ul.Śląską istnieje obrzeże chodnika.

 

Spowalniacze ruchu ul. Wołodyjowskiego

Projekt zakłada umieszczenie 2 spowalniaczy ruchu na ul. Wołodyjowskiego w Zalesinku.

 

Śmietniki w Zalesinku i Gołkowie Letnisku

Projekt zakłada lokalizację 9 śmietników na psie odchody i drobne śmiecie zmieszane w Zalesinku i Gołkowie Letnisku.

 

Kąciki relaksu ZSP w Piasecznie

Dzień dobry. Zagłosuj na nas! Kąciki relaksu ZSP w Piasecznie. Chcemy zmienić szkolne korytarze, w kolorowe miejsca, w których uczniowie, będą mogli odpocząć w czasie przerwy. Dzięki Wam zamienimy stare, twarde ławki, w kolorowe, wygodne pufy. Stworzymy kąciki , w których dzieciaki zagrają mecz w piłkarzyki, zgłębia tajniki szachów i gier planszowych. Dzięki Wam przerwa nie musi być nudna !

 

Doposażenie placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej na Stadionie Miejskim w Piasecznie, ul. 1 Maja 16

Celem projektu jest doposażenie placu zabaw, siłowni zewnętrznej jakie znajdują się na Stadionie Miejskim - ul. 1 Maja 16 w Piasecznie o inne urządzenia rekreacyjne, zabawki, w tym m.in o huśtawkę dla osób niepełnosprawnych.

 

Bezpieczna ulica

Celem projektu jest bezpieczeństwo pieszych poruszających się po asfaltowej części al. Lipowej na jej najwęższym odcinku Redutowa-Zagłoby. Powyższy cel zostanie osiągnięty dzięki wydzieleniu 1/4 szerokości jezdni dla pieszych, pomalowaniu jej kolorem niebieski lub czerwonym, wybudowaniu dwóch dodatkowych spowalniaczy, wprowadzeniu dla pojazdów mechanicznych na tym odcinku ruchu jednokierunkowego.

 

Rozbudowa systemu rowerów miejskich o dodatkową stację: Piaseczno- Stadion Miejski

Projekt Budżetu Obywatelskiego przewiduje rozbudowę systemu rowerów miejskich (jaki ma powstać w 2018r) o kolejną stację, która będzie się znajdowała w południowej części Piaseczna - Piaseczno Stadion Miejski. Pozwoli to połączyć systemem rowerów miejskich niezwykle atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie południe naszego miasta z pozostałą jego częścią.

 

Bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów

Projekt skierowany jest do osób w wieku 55+. Ma na celu naukę podstawowych zasad korzystania z komputera oraz z Internetu.

 

Gimnastyka dla Seniora z elementami rehabilitacji.

Projekt zakłada propagowanie sportowo-rekreacyjnego spędzania czasu, dbanie o dobrą kondycję fizyczną, sprawność ruchową a co się z tym wiąże o zdrowie i dobre samopoczucie Seniorów.

 

 

PROJEKTY DLA OBSZARU PIASECZNO CENTRUM II

 

Modernizacja ciągu pieszego przy Parku Zachodnim

Modernizacja (zniszczony asfalt) chodnika między budynkiem Kusocińskiego 14A, a przedszkolem i nowym parkingiem miejskim oraz odcinka ciągu pieszo-jezdnego od parku w kierunku przejścia między budynkami Kusocińskiego 14A i Kusocińskiego 12. Chodnik szerokości 1,5 m oraz odcinek ciągu szerokości istniejącego w parku wykonać z kostki betonowej.

 

Piknik/impreza dla osiedla Kusocińskiego, Wojska Polskiego i Al. Róż

Święto Osiedla Kusicińskiego - impreza o charakterze pikniku miejskiego mającego na celu integracje mieszkańców osiedla poprzez gry integracyjne, zabawy, konkursy (np konkurs na najlepsze ciasto wg przepisów naszych babć) - dostosowane do odbiorców. Dodatkowymi atrakcjami mogą być pokazy florystyczne, wspólne składanie domków dla ptaków, sadzenie roślin pod nadzorem specjalisty, etc

 

Monitoring na Osiedlu Kusocińskiego oraz Park Zachodni lub Os. Wojska Polskiego

Projekt zakłada montaż kamer w okolicach osiedla wzdłuż ulic Kusocińskiego i Wojska Polskiego a także w miejscu zdefiniowanym przez mieszkańców jako niebezpieczne - Parku Zachodniego.

 

Deptak Marusarzówny

Przedstawiona inicjatywa ma na celu wykonanie eleganckiego Deptaku wzdłuż Parku Zachodniego na odcinku od ulicy Szkolnej do nowo powstałego Placu Zabaw dla dzieci Przy Alei Róż w Piasecznie. Wzdłuż Deptaku o długości 150 metrów i szerokości 3 metrów powstaną kwietniki oraz kosze na odpady. Deptak zaprojektowany zostanie w stylu spójnym z Parkiem Zachodnim.

 

Wyniesienie przejść dla pieszych na Powstańców Warszawy Wariant I

Wyniesienie dwóch przejść dla pieszych. Pierwsze przy Tukanów, drugie przy Fabrycznej. oba przejścia są obecnie w poziomie jezdni, Niestety nie mają wyspy, która byłaby azylem dla pieszych. Są bardzo niebezpieczne.

 

 

Poniżej znajdują się projekty dla obszarów Piaseczno Centrum I oraz Piaseczno Północ. W tych obszarach zgłoszono niewystarczającą liczbę projektów, aby głosowanie się odbyło (szacunkowy koszt realizacji projektów był niższy niż kwota przeznaczona na dany obszar). Poniższe projekty zostaną zrealizowane bez głosowania.

 

 

Zielona bariera wzdłuż Puławskiej

Projekt obejmuje obsadzenie krzewami typu tuja (np. żywotnik zachodni, cis pospolity) pasów zieleni na Osiedlu Plaza, przy chodniku sąsiadującym z ulicą Puławską i drogą krajową nr 79 na terenie miasta Piaseczno. Pasy krzewów ( lub drzew) stanowiłyby "ekran" odgradzający Osiedle Plaza oraz okoliczne zabudowania od drogi krajowej nr 79.

 

Klony na Rynku Piaseczyńskim

Posadzenie 4-6 drzew klonu na Rynku po stronie fontanny (kierunek płn.-płd i wsch.-zach.)

 

Animacja w Bibliotece - zajęcia literacko-plastyczne wokół książki

Projekt jest skierowany do rodzin i dzieci w wieku od 5 do 8 lat zamieszkujących Piaseczno. Dotyczy on dofinansowania działań animacyjnych w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno przy ulicy Kościuszki 49, szczególnie zajęć literacko-plastycznych wokół książki oraz zakup niezbędnych narzędzi i materiałów do przeprowadzania zajęć animacyjnych.

 

E-senior w świecie aplikacji mobilnych

Projekt jest skierowany do osób po 50. roku życia, którzy chcieliby poznać podstawy obsługi urządzeń mobilnych z systemem Android oraz iOS. Zakupiony sprzęt pozwoli przeprowadzić szereg szkoleń grupowych oraz indywidualnych dla osób posiadających lub chcących posiadać urządzenia mobilne, lecz nie umiejących we własnym zakresie zgłębić ich możliwości i w pełni wykorzystać ich w codziennym życiu.

 

Bezpieczne przejścia dla pieszych w centrum miasta - aktywne "kocie oczy"

Projekt zakłada wprowadzenie w CENTRUM miasta na KILKUNASTU najbardziej ruchliwych przejściach dla pieszych AKTYWNYCH 24h/7 dni w tygodniu przez cały rok PULSACYJNYCH "kocich oczu" wtopionych w powierzchnię drogi, które zwrócą uwagę kierowców na pieszych (dzieci, młodzież, seniorów, itd.), zwiększą bezpieczeństwo oraz wygodę korzystania z pasów dla pieszych. Zadbajmy o nas i nasze bezpieczeństwo!

 

Nareszcie bez smyczy - wybieg z przeszkodami Chyliczkowska

Osiedla przy ul. Młynarska, Warszawska oraz ulic znajdujących się w okolicach parku przy ul. Chyliczkowska zamieszkuje ok 3 tys. osób, z których ok 25% jest posiadaczami psów. W najbliższej (a także dalszej) okolicy brakuje wybiegu dla psów, gdzie czworonogi spuszczone ze smyczy, pod czujnym okiem właścicieli mogą samodzielnie biegać i bawić się. Dlatego budowa wybiegu dla psów jest potrzebna.

 

Uspokojenie ruch na ul. Jarząbka poprzez zainstalowanie trzech progów zwalniających przy przedszkolu, ul. Strusiej, przy nowym parkingu ul. Jarząbka

Ul. Jarząbka stała się ulicą tranzytową. Pomimo oznakowania pionowego ograniczającego prędkość do 30km/h mało kto przestrzega tego ograniczenia. Szczególnie niebezpieczne jest miejsce i przejście dla pieszych przy ul. Strusiej/przy przedszkolu. Stosowane w wielu miastach rozwiązanie w 99% wspomogłoby ograniczenie prędkości do pożądanej przez mieszkańców osiedli.

 

 

Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszone pomysły i za zaangażowanie we wspólne rozwijanie naszego miasta. Liczymy na dużą aktywność mieszkańców podczas głosowania, które już niebawem.

 Poznaj projekty z budżetu obywatelskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl