:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Panele słoneczne - czy warto się na nie zdecydować?

Nieruchomości - Ulice, Panele słoneczne warto zdecydować - zdjęcie, fotografia

Panele słoneczne, inaczej fotowoltaiczne to system do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną. Sprawdza się w małej elektronice takiej jak zegarki czy kalkulatory oraz w większej jak samochody lub łodzie. Panele fotowoltaiczne używane są również do ogrzewania wody w bojlerach w domach jednorodzinnych oraz w budynkach firmowych. W ostatnich latach, szczególnie po uruchomieniu dotacji unijnych można zauważyć wzrost liczby montaży paneli na domach jednorodzinnych.

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Fotoogniwo to panel, na który pada światło słoneczne. Składa się on z kilku warstw:

- Absorber, jest to element, który występuje w każdym panelu. To jego jakość głównie wpływa na skuteczność pozyskiwania światła słonecznego. Z jednej strony absorber pozyskuje ponad 90% światła słonecznego przy jednoczesnej niskiej emisji promieniowania podczerwonego.

- Obudowa, elementy, których zadaniem jest ochrona absorbera przed skutkami negatywnych działań warunków atmosferycznych. Im większa wytrzymałość obudowy, tym większa gwarancja dłuższej żywotności sprzętu.

- Orurowanie, występuje w dwóch formach: w układzie harfowym, w którym rurki biegną równolegle, oraz w układzie meandrowym nazywanym również wężownicą. W przypadku orurowania wężownicą zmniejsza się ilość łączników, które są niezbędne w przypadku orurowania harfowego.

Jednak decydując się na wężownicę trzeba użyć rurek aluminiowych, których montaż jest czaso i pracochłonny.

- Przykrycie szklane, jest to tafla, która bezpośrednio jest położona nad absorberem. Chroni absorber przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz masami śniegu, gradu lub deszczu, które zalegają na płaskich powierzchniach. Przykrycie musi się również cechować dużą przepuszczalnością promieni słonecznych. Jeżeli przykrycie szklane jest kiepskiej jakości i szybko matowieje pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych to niestety, ale rzutuje to na wydajność całego systemu.

Rodzaje paneli słonecznych i ich wydajność

Panele fotowoltaiczne można podzielić na te pierwszego i drugiego typu.

Te pierwszego typu są starsze i można je sklasyfikować w ten sposób:

Panele pierwszego typu dzielą się na dwa rodzaje: panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne i amorficzne. Te ostatnie posiadają najmniejszą wydajność, więc nie są obecnie zbyt popularne w montażu. Ich cena jest najniższa tak samo jak wydajność, która waha się na poziomie od 6 do 10%.

Panele monokrystaliczne są w całości z krzemu. Powstają metodą ciągnienia jednego kryształu krzemu. Zwykle są czarnego koloru oraz mają kształt okrojonego koła. Mają największą sprawność fotowoltaiczną spośród wszystkich dostępnych modeli, oscyluje w granicach od 15 do 19%

Panele polikrystaliczne to najpopularniejszy rodzaj, który montowany jest w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach. Tak wielkie zainteresowanie zawdzięczają temu, że mają niższy spadek mocy podczas wzrostu temperatury w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Ich sprawność fotowoltaiczna waha się w granicach 14 do 16%. Ogniwo wykonane jest z wielu kryształów krzemu połączonych ze sobą, dlatego też mają niejednolitą i mieniącą się powierzchnię. Produkowane są przeważnie w kształcie kwadratów.

Panele drugiego typu są nowocześniejsze i tak zwane cienkowarstwowe, ponieważ ich grubość wynosi zaledwie kilka mikrometrów. Zbudowane są z kilku pierwiastków takich jak: miedzi, indu, galu oraz selenu. Ich sprawność waha się w granicach 10 do 14%

Zasady montażu paneli słonecznych

Pierwszą rzeczą przy montażu paneli fotowoltaicznych jest znalezienie odpowiednio nasłonecznionego miejsca, najlepiej sprawdza się południowa strona dachu. Ważną kwestią jest więc odpowiednie ustawienie domu na działce. Sprawdzają się tu zwłaszcza projekty domów z dwuspadowym dachem, ze względu na dużą powierzchnię poszczególnych połaci. W uzyskaniu najlepszej wydajności liczy się również odpowiedni kąt ustawienia paneli.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnić fachowców, którzy to wykonają odpowiednio, niż eksperymentować, ponieważ może to skończyć się uszkodzeniem sprzętu.

Odpowiednia jakość prawidłowy montaż paneli może skutecznie wspomóc budżet domowy. W sezonie letnim energia z paneli ogrzewa całą potrzebną wodę w gospodarstwie.

Panele słoneczne - czy warto się na nie zdecydować? komentarze opinie

  • gość 2018-04-16 14:44:01

    Kto to pisał i jakie ma pojęcie o temacie, który porusza ? Jednym tchem opisuje jednocześnie panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - a to TOTALNIE różne urządzenia. Panele fotowoltaiczne zamieniają światło słoneczne bezpośrednio na prąd. Kolektory słoneczne - na ciepło przenoszone w cieczy.

  • Czytający ze zrozumieniem - niezalogowany 2018-06-24 11:57:13

    Autor chyba sam nie przeczytał pod czym sie podpisał... Raz pisze ze panele polikrystaliczne są juz coraz rzadziej stosowane ze względu na niską wydajność (do 10%), a 2 akapity dalej, ze to najpopularniejsze panele stosowane w domach i firmach, ze względu na duza wydajność (ponad 14%) - co za bełkot.....

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl