:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C bezchmurnie

Ostrzeżenie przed oszustami

Kronika policyjna, Ostrzeżenie przed oszustami - zdjęcie, fotografia

Mimo policyjnych ostrzeżeń starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów. Czasem oddają nieznajomym wszystkie oszczędności, a nawet biorą kredyty, aby pomóc rzekomym najbliższym. Członkowie grup przestępczych podają się już nie tylko za wnuczków, czy innych krewnych, ale coraz częściej za funkcjonariuszy CBŚ-u, bądź policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Próby takich oszustw nie omijają także mieszkańców naszego powiatu, tylko wczoraj odnotowaliśmy, aż pięć prób takich oszustw! Policjanci radzą jak nie dać się oszukać i nie stracić swoich oszczędności.

Przestępcy najczęściej oszukują starsze, samotnie mieszkające osoby, ale coraz częściej oszukać próbują osoby bez względu na wiek!  Okradają z oszczędności całego życia. Żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności. Podając się za funkcjonariuszy policji przekonują, że na przykład rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Wzywają do podania numeru konta, pytają czy w banku podpisuje się np. parafką czy pełnym nazwiskiem?

Oszuści często dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji lub innych służb.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie dzwoni do Ciebie prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112.  

Przed oszutami ostrzeż innych i podaj dalej!!!

Ostrzeżenie przed oszustami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl