:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C słabe, przelotne opady deszczu

Czy pożyczka gotówkowa przez internet jest bezpieczna?

Inwestycje , pożyczka gotówkowa przez internet bezpieczna - zdjęcie, fotografia

Pożyczanie pieniędzy jeszcze nigdy nie było łatwe tak jak teraz. Wystarczy mieć dostęp do internetu, aktywne konto w banku, działający numer telefonu komórkowego i ważny dowód osobisty, aby móc dostać pożyczkę. Większość firm pożyczkowych już w 15 minut od złożenia wniosku przez internet podaje decyzję o jej przyznaniu lub nie, oraz wysyła pożyczone pieniądze przelewem na wskazane konto. Ale czy podawanie swoich danych w internecie, a co ważniejsze zawieranie umów pożyczkowych jest na pewno bezpieczne?

Mówi się, że „Polak mądry po szkodzie”. Można to odnieść nie tylko do zawierania umów o pożyczkę, ale ogólnie do całej działalności w internecie. Nie widząc z kim zawiera się transakcje można zostać oszukanym bardzo łatwo. Ale z drugiej strony wtedy to my ponosimy winę, ponieważ w ferworze nie sprawdziliśmy podstawowych informacji. Zawsze trzeba się mieć na uwadze korzystając z internetu. Tak samo jak podpisując umowy fizycznie mając kontakt twarzą w twarz z przedstawicielem firmy. Jednak co może nas uchronić przed nieszczęśliwym podpisaniem niekorzystnej umowy z firmą „krzak”?

Różnica między kredytem, a pożyczką w internecie

Przede wszystkim kredyty to produkt stricte bankowy i podlegający prawu bankowemu. Tylko banki i SKOKi mają prawo udzielać kredytów, ale mogą również pożyczać pieniądze. Z kolei parabanki i inne instytucje finansowe mogą udzielać wyłączone pożyczek. Zatem te ostatnie udzielają pożyczek w internecie. Bank zwykle przed kredytobiorcą stawiają restrykcyjne warunki, które trzeba spełnić, aby kredyt otrzymać. Trzeba mieć dowód osobisty, ważne zaświadczenie o dochodach, czystą historię kredytową w BIK oraz brak długów wpisanych w KRD czy inne bazy.

Z kolei firmy pożyczkowe bardziej bazują na danych Biur Informacji Gospodarczych, gdzie wpisywane są informacje o długach, wziętych kredytach i pożyczkach czy po prostu opóźnieniach w zapłacie zwykłych rachunków domowych. Bardzo ważna jest też wysokość dochodu, ale każda osoba, która pracuje, nawet na umowy śmieciowe, może otrzymać pożyczkę. Możliwe jest też podżyrowanie pożyczki przez inną osobę czy też zastawienie na przykład samochodu w celu uzyskania pożyczki.

Atrakcyjna, ale czy rzeczywista oferta?

Najchętniej i najczęściej sięgamy po oferty, które wyróżniają się niską ceną czy dodatkowym pakietem usług za darmo. Szukając ofert pożyczek również można natknąć się na różne kuszące opcje. Są to najczęściej darmowe pożyczki albo pożyczki bez sprawdzania baz. Czasami w ofertach pojawiają się też pożyczki na dowód. Jednak im niższa kwota do spłaty i im mniej formalności, tym bardziej podejrzliwi wobec oferty i samej firmy powinniśmy być. Przecież przykładowo bank nigdy nie udzieli pożyczki, jeśli przyjdzie się z samym dowodem osobistym. Dlaczego więc jakakolwiek firma miałaby to robić? Jeśli oferta wygląda nierealnie, najlepiej jest znaleźć inną, nawet jeśli miałaby być droższa.

Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

Zasady są proste i jasne jak z użytkowaniem każdej innej strony internetowej. Po pierwsze trzeba zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera. Jeśli po wejściu na stronę firmy pożyczkowej włącza się powiadomienie, że coś jest nie tak i strona może zagrażać danym na komputerze należy z niej wyjść i nie wracać. Kolejny krok to sprawdzenie wiarygodności parabanku.

Każda firma oprócz nazwy strony internetowej, pod którą występuje ma również obowiązek podania pełnych danych w stopce strony albo w osobnej zakładce. Mając te dane można sprawdzić samą firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym, na stronie Komisji Nadzoru Finansowego czy nawet w Związku Firm Pożyczkowych. Jeśli firma istnieje to pojawi się choćby w KRS. Gdy takiej firmy nigdzie nie ma, również należy opuścić jej stronę i szukać innej do pożyczenia nam pieniędzy.

Można też do oceny wiarygodności posłużyć się tym, czy firma ma Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy Loan Magazine. Warto również sprawdzić czy i na jakich pozycjach pojawia się w rankingach pożyczek internetowych (zobacz ranking).

Bezpieczne dane

Kiedy już uwiarygodnimy firmę i jej stronę www warto przyjrzeć się czy w momencie wpisywania danych osobistych na przykład we wniosku internetowym w adresie strony pojawia się zielona kłódka i początek od https. Oznacza to, że połączenie jest szyfrowane i nasze dane zobaczy tylko właściciel strony, czyli firma, do której nasz wniosek ma trafić.

Co jeszcze powinno być na stronie chwilówki?

Kiedy strona internetowa przez antywirus jest uznana za odpowiednią, połączenie jest szyfrowane, a w zakładach pojawiają się dane prawdziwe warto zapoznać się jeszcze z innymi treściami. Najważniejsze w pożyczce są zawsze koszty. Powinny być one wypisane w widocznym miejscu, jeszcze zanim złożymy wniosek. Najczęściej można znaleźć na stronie głównej dwa suwaki lub pola, gdzie wybiera się kwotę i okres spłaty pożyczki. Wtedy też powinien pojawić się koszt. Na przykład, ile wynosi opłata administracyjna, jakie jest RRSO czy jakie są same odsetki. Wszystkie tego typu informacje znajdziesz korzystając z porównywarki chwilówek - Chwilowo.pl.

Dobrze jest też znaleźć bez większego trudu informacje o tym jak wygląda procedura zwrotu, spłaty albo przedłużenia pożyczki. Korzystnie będzie też wiedzieć, czy umowę pożyczki trzeba podpisać fizycznie na przykład przyjedzie kurierem, my ją podpiszemy, a kurier zwróci do firmy. Czy też za podpisanie umowy liczy się weryfikacja przez konto bankowe potencjalnego klienta. Im więcej informacji jest ujawnionych, tym lepiej dla klienta. A co za tym idzie, tym mniejsze ryzyko, że firma chce nas w jakiś sposób oszukać albo zataić kluczowe informacje bez których możemy podjąć nieświadomie decyzję na naszą niekorzyść.

Ostatnie video - filmy na iTVPiaseczno.pl